Akatlar Kurye Bölgesi

  • Anasayfa
  • /
  • Web İçerikleri
  • /
  • Akatlar Kurye Bölgesi

Akatlar Kurye Bölgesi

Akatlar Kurye Bölgesi

Akatlar Beşiktaş belediyesine bağlı Etilerle kardeş bir mahalledir.Akatlar Etiler kadar lüks bir semttir Akatlar Kültür Merkezi,Beşiktaş jimnastik kulübü,Şişli Terakki lisesi,Akatlar spor ve kültür kompleksi gibi önemli mekanlar vardır.İç kesimde kaldığından ulaşım biraz zordur.İkinci köprü gişeleri hemen yanıbaşındadır kendi arabanızla anadoluyakasına geçmek istediğinizde çok kısa sürelerde köprüye giriş yapabilirsiniz.Sessiz bir mahalledir İstanbulun gürültüsü olmayan semtlerindendir.Akatlar Kurye olarak Böyle güzel bir mahalleye motorlu kurye hizmeti vermekten gurur duymaktayız.Moto kurye hizmeti almak isteyen tüm 
Akatlar halkını 0212/270/20/40 nolu nuradan bizlere sipariş vermelerini bekliyoruz.Akatlar Kurye 2004 yılında İstanbul da kurulmuştur.İstanbul içinde moto kurye hizmeti vermekteyiz.

BJK Akatlar Arena[1]Akatlarİstanbul'da bulunan kapalı salon. Beşiktaş JK'nın basketbol ve voleybol takımları bu salonu kullanmaktadır. 2004'te açılmıştır.5 dönümlük arazi üzerinde yer almaktadır. Arazide; çok amaçlı spor salonu, 6 adet tenis kortu, bir büyük 4 adet halı saha, kapalı otopark, kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, Türkiye’nin en büyük bowling salonu, alışveriş merkezi ve restaurantlar olarak planlanmış; şu anda 5.600 metrekare zemine oturan, 8.500 metrekareyi kapsayan spor salonu faaliyete geçecek hale getirilmiştir.

 

Şemsi Efendi Mektebi ve Terakki Mektebi'nin Kuruluşu

Selanik, 19. yüzyılda çeşitli uluslardan insanları ve kültürleri barındıran yapısıyla, hareketli kültür ve politika yaşamıyla ve en önemlisi zengin ekonomisi ile Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’dan sonra gelen en önemli kentlerinden biriydi. Osmanlı’da Tanzimat Fermanı gibi çağdaşlaşma hareketleri Selanik’te yankı buluyor, Fransız Devrimi'nin ilkeleri Osmanlı topraklarında bu kentte yaygınlaşıyordu. Sonuçta toplumsal ve kültürel yaşamı böylesine canlı bir kentin Osmanlı İmparatorluğu'nda eğitim alanında da öncülük görevi yüklenmesi bir bakıma kaçınılmazdı.

1873 yılında kentin ilk özel Müslüman Türk ilkokulu olarak kapılarını açan Şemsi Efendi Mektebi; çağdaş kuşaklar yetiştirmeyi hedeflemişti ve yöntem olarak da usul-i cedid (yeni yöntem) öğretimini seçerek bu atılımı yapıyordu. İşte bu Şemsi Efendi Mektebi, bugün artık Türk milli eğitiminin en köklü kurumlardan birisi olan Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Okulları'nın çekirdeğidir.

Akatlar Kültür Merkeziİstanbul'un Etiler/Akatlar semtinde bulunan ve Beşiktaş Belediyesi'ne ait tiyatro ve sergi salonlarına sahip kültür merkezidir.

Merkezde 346 koltuklu bir gösteri salonu (Melih Cevdet Anday Sahnesi), 550 m2'lik bir sergi salonu, kokteyl salonu, dans salonu ve eğitim odaları bulunmaktadır[1]. 1997 yılı sonunda Beltaş A.Ş. tarafından 10 yıllığına işletmesi alınan merkezin yönetimi 2007 yılı başında tekrar Beşiktaş Belediyesi'ne geçti[2].

Semaver KumpanyaTiyatro AlkışTiyatrokare ve Talimhane Tiyatrosu Akatlar Kültür'de oyunlarını sergilemiş tiyatro topluluklarından bazılarıdır. Merkezde, Beşiktaş Belediyesi "Ustalara Saygı" etkinlikleri[3] kapsamında Haldun TanerSuna Pekuysal ve Ergun KöknarMünir ÖzkulOrhan Kemal gibi sanatçılar için anma geceleri düzenlendi.